Magyar név: Escolar, Vajhal, olajhal, fehér tonhal, kígyómakréla
Angol név: Escolar
Latin név: Lepidocybium flavobrunneum (Smith, 1843)
Maximális mért tömeg: 45 kg
Átlagos tömeg: 20-32 kg
Maximális mért hossz: 2,0 m
Átlagos hossz: 1,5 m

Környezet: Sósvízi környezet, 200-1100 méter mélységig.

Előfordulása: Trópusi és mérsékelt égövi tengerek, óceánok.

Leírása: Sötét, inkább barnás színezetű hal, idősödve egyre sötétebbe válik, végül teljesen fekete lesz. Hasonlít a tonhalakéhoz, de kisebb. A teste torpedó alakú, a szeme nagy, a fej közepes, egyetlen hátúszója a hát vonalának második felében, a farok alatti kicsi.
Biológiája: Az escolar általában a mélyebb vizeket kedveli, általában 200-1100 méter mélyen él. Tápláléka halak, rakok,tintahalak, polipok, puhatestűek, nagyobb planktonok.

Kereskedelmi formája: Előhűtött egész hal, nyers filé és szelet, gyorsfagyasztott filé, szelet és egész hal.

Konyhatechnológia: Sütőben, serpenyőben sütve, grillezve, roston sütve, párolva, gőzölve

Ízmegállapítás: A hús állaga nagyon érdekes: ránézésre kemény, tömör a textúrája és fényes a felülete, tapintásra pedig selymes, rugalmas szerkezetű és érzékeny. Az íze igazi különlegesség. A hal húsa magas olajtartalma folytán pikánsan fűszeres, jellegzetes. Ugyanakkor ráismerhetünk benne a fehér húsú tonhal olajos ízére, a makréla erőteljes jellegzetességeire…

Kalóriatartalom: nincs információ

Zsírtartalom: nincs információ

Omega-3:

ÉRDEKESSÉG

Az escolart az egész világon előszeretettel fogyasztják, számos európai országban kapható, így hazánkban is. Az USA-ban nagyon népszerű, miként legnagyobb felvevő piacán, Ázsiában is. Több neve is van: fehér húsú tonhal, szuper fehér tonhal, olajhal, hawaii vajhal és vajhal. Nálunk vajhal néven került be a köztudatba, és a cégek is így forgalmazzák, bár az eredeti vajhal, a Butterfish más. Az escolart azonban az egész világon sokszor összekeverik más halakkal. 2009-ben a Columbia Egyetem felmérése szerint a New Yorkban és Denverben vizsgált 9 sushi étterem közül ötben az étlapon fehér húsú tonhalként megjelölt sushi vagy sashimi alapja escolar volt. Magas olajtartalma miatt jelentős hashajtó hatása van, ezért számos országban tiltó listára került. Hivatalosan Japánban 1977-től nem kerülhet forgalomba, mert sokszor keverték össze más halakkal. A tévedés talán nem véletlen, ugyanis a japánok nem tudnak ellenállni az escolarnak. Olaszországban 1999-ben betiltották, a svéd és a dán kormány is fontolgatja. Az USA-ban és Kanadában kötelezik a forgalmazókat, hogy a csomagoláson lévő címkéken tüntessék fel a hal magas olajtartalmat és az egészségre gyakorolt hatását. Ezt a módszert alkalmazzák nálunk is.

 

Forrás:

Szabó Péter – Hoitsy György: Halak és halételek, Corvina könyvkiadó, 2011

 www.corvinakiado.hu