Magyar név: Tilapia
Angol név: Nile Tilapia
Latin név: Oreochromis niloticus (Linnaeus, 1758)
Maximális mért tömeg: 23,4 kg
Átlagos tömeg: 3-4 kg
Maximális mért hossz: 0,85 m
Átlagos hossz: 0,3-0,5 m
Környezet: Trópusi édesvízi környezet, brakkvízi környezet.
Előfordulása:
Eredetileg Észak- és Közép-Afrika folyóinak vízrendszerében honos, de Afrika számos kisebb-nagyobb tavába is betelepítették. Meghonosították a világ több trópusi vízében, és mesterséges tavakban is nevelik ma már intenzíven.
Leírása:
A tilapia teste magas, oldalról erősen lapított, a szeme aránylag nagy, a szája csúcsba nyíló. Az oldalvonala a díszsügérekhez és a sügérfélékhez hasonlóan a test felső részén húzódik. A test színe a hátán sötétebb, az oldalán világosan ezüstös szürke vagy olajzöld, amit sötétebb harántsávok díszítenek. A hasa piszkosfehér vagy vöröses árnyalatú, az uszonyai áttetszők és enyhén világos színűek.
Biológiája:
A tilapia előfordulási helyei elég változatosak a hal nagyfokú alkalmazkodó képességének köszönhetően. Egyaránt megél és szaporodik édesvízben és brakkvízben. Szereti a kisebb folyókat és csatornákat is, és nagyszerűen megél mocsaras környezetben. Mindenevőnek nevezhetjük, hiszen táplálékai között találhatók vízinövények, moszatok, apró rákocskák, csigák, férgek, kisebb halak. Nagy szerepe van az édesvizek természetes tisztítási folyamatában. A tilapia a legfontosabb aquakultúra-hal a ponty és a lazac után, és az evés termelése napjainkra elérte a 2 millió tonnát. A hal előnyei közé tartozik a gyors növekedés, az ízletesség és a betegségekkel szembeni ellenálló képesség.
Kereskedelmi formája:
Előhűtött filé, szelet, nyers tisztított egész hal, gyorsfagyasztott filé, szelet, tisztított egész hal.
Konyhatechnológia:
Sütőben, serpenyőben sütve, grillezve, roston sütve, párolva, gőzölve, főzve és minden ismert konyhatechnológiai eljárással.
Ízmegállapítás:
A tilapia húsának szerkezete pelyhes, aromás, lédús, mégis tartalmas. Az íze kellemesen kielégítően zamatos, és hasonlít a sügérfélék húsára.
Kalóriatartalom: 128 kcal/100 g
Zsírtartalom: 3 g/100 g
Omega-3: jó
ERDEKESSEG
A tilapia a bölcsőszájú halak családjába tartozik. Szaporodása jellegzetes. Az ivarérettséget hamar elérik, és párosával mennek ívni. A hím egy 20-30 cm átmérőjű, 5-8 cm mely gödröt készít. Az ide lerakott ikrákat (200-400 db) aztán a nőstény a szájába veszi, és kikelésig ott őrzi. A kikelt lárvák meg 5-7 napig a nősténnyel maradnak, és vész esetén az anyjuk szájába menekülnek. A tilapia tulajdonkeppen összefoglaló név, amely közel 30 különböző fajú, színű, nagyságú, alakú és élőhelyű halat foglal magában.
Forrás:
Szabó Péter – Hoitsy György: Halak és halételek, Corvina könyvkiadó, 2011