PROGRAMAJÁNLÓ!

Hazánk egyik legnagyobb természeti kincse a Balaton. Fiatal tó, „mindössze” 12–15 ezer évvel ezelőtt keletkeztek először kisebb-nagyobb összefüggő vízfelülettel borított területeken, ahol ma összefüggő víztömeg nyújt élőhelyet számos állat- és növényfajnak.

A Balatoni Vízivilág Látogatóközpontban élőben, szemtől-szemben találkozhatnak a vidék halaival, a pár centiméteres szélhajtó küsztől egészen Közép-Európa leghatalmasabb haláig, a több mázsásra is megnövő harcsáig. Ízelítőül kis válogatást kínálunk testvérvárosunk, a horvátországi Opatija jóvoltából az Adria élővilágából is.

Balatonban a történelem során 47 halfaj előfordulását írták le. A tudomány szerint ma 24-félét lehet fellelni, a halászok, horgászok viszont 15 halfajnál többel nem találkoznak. A látogatóközpont 36 halfajtát mutat be akváriumaiban, köztük olyanokat is, amelyeket eddig még nem lehetett látni, hiszen a Balaton vize természeténél fogva nem átlátszó. A kiállítás nem csak a tó vízi faunáját mutatja be, hanem a közvetlen vízgyűjtő területét, amely 6000 km2, amiből sokan csak a Zala folyót ismerik, de van még közel ötven vízfolyás, ami a Balatont gazdagítja. Az akváriumokban természetszerű környezetükben látható, hogyan, milyen környezetben élnek fokozottan védett, ritka balatoni halaink, amelyek  nagy része a természetből, a Balaton mederből, más részük tógazdasági tenyészetekből érkezett a látogatóközpontba.

A 17 akváriumban, amelyekben 30 köbméternyi édesvíz és 5 köbméternyi, részben élő adriai tengervíz van, különleges műszaki megoldással teremtenek megfelelő életkörülményeket, hűtik és fűtik a vizet, a patakban élő fajoknak áramlást is biztosítanak.

A halak látványa mellett az érintőképernyős információs rendszer mélyebb tájékoztatást ad a tóról, és felhívja a figyelmet a Balaton és környéke sokszínű élővilágára, és a biodiverzitás fontosságára.

További információk:

http://www.bodorka.info.hu/