Egyre megy, csak fogyasszuk ezt a magyar kiválóságot!

Ha azon gondolkodunk, hogy fogas vagy süllő kerüljön a tányérunkra, a válasz egyszerű, a két elnevezés ugyanis valójában ugyanazt a halfajt takarja. Legyen kicsi, vagy nagy, ez a hal sütve a legfinomabb. És ha a hipermarketek helyett izgalmasabb módon kívánunk halhoz jutni, gyerünk horgászni!

Nem ámítás, hogy a süllő és a fogas ugyanazt a halat takarja: a másfél-két kiló feletti süllő ugyanis népies nevén fogas. Európában honos ragadozóhalról van szó, a Brit-szigetektől Magyarországon át, Oroszország középső részéig megtalálható. Nálunk nagyobb folyókban és tavakban is előfordul a horgászok kedvelt sporthala.

A tavi és folyami süllő életmódjában nem különbözik egymástól, de húsukban lehetnek minőségi különbségek:míg a balatoni süllő húsa lágyabb ízű, addiga folyami halaké asok úszás miatt feszes, kötöttebb.

A süllőt leginkább sütve érdemes tálalni. Bár a magyar ember szereti a halászlevet, a fogasból szinte tilos ezt készíteni, egyrészt, mert vétekmegfőzni finom húsát, másrészt nem igazán jó halászléalapnak. Legtöbbször egészben megsütve kerül az asztalra, de könnyen filézhető, így serpenyőben, szeletként is meg lehet sütni.Aki pedig nem tud filézni, patkóra vágva is tökéletes vacsorát készíthet belőle.

A süllő igazi magyar kincs. Mivel már tartják akvakultúrás környezetben is (azaz külön nevelik erre kialakított élőhelyeken), jó áron értékesíthető, így a kiváló minőségű süllőt korlátlan mennyiségben lehetne eladni a nyugat-európai piacokon. Érdemes tudni, hogy a mesterséges vizekben tenyésztett süllőket kishalak helyett táppal etetik, persze ez nem megy a minőség rovására, sőt.

.

Érdekesség: Ma már minden valamirevaló horgász ismeri a süllő és fogas nevet, ám az 1700-as évekig azt hitték, hogy ez a faj a csuka és a sügér keveréke. A 16. században még csukasügérként emlegették. Oxigénigényes hal, ezért szereti az áramlatokat és az örvényeket, de kövek és fadarabok mellett szeret igazán tanyázni, ahol akár csoportokba verődve is pihenhet – ezeket nevezzük süllő tanyáknak. Zsákmányát nem faj, hanem méret szerint válogatja, de ha elvéti áldozatát, nem üldözi tovább, így egy kisebb hallal a horgon könnyen ki is tudjuk horgászni.