Magyar név: Hekk /Csacsihal
Angol név: European hake
Latin név: Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758)
Maximális mért tömeg: 15 kg
Átlagos tömeg: 1,2-1,6 kg
Maximális mért hossz: 1,4 m
Átlagos hossz: 0,4-0,6 m

Kereskedelmi formája: Előhűtött, nyers filé, szelet, egész hal, gyorsfagyasztott filé, egész hal.
Konyhatechnológia: Sütve sütőben, grillen, roston, serpenyőben, olajsütőben.
Ízmegállapítás: A hekk húsának az íze egészen különleges, hiszen a helyes elkészítési módszer után tudja megmutatni, mire is képes igazán. Többféle elkészítési módszer eredménye többfajta íz és illat. Ez a „mi hekkünk”. Felfedezhetjük a ropogós sült burgonya illatát és ízét a ropogósra sült bőrében, a meleg vanília édes aromáját vagy a tejes, kissé citromos ízt is. A hús íze egyszerű elkészítési módszerrel tartalmas, de könnyű, selymes, mégis határozott. Különlegesebb elkészítési módszer után az íz aromás, jellegzetes, elegáns és pikáns. Nagyszerűen és sokoldalúan elkészíthető hal, nemhiába az európai országok lakóinak egyik nagy kedvence.

Kalóriatartalom: 88 kcal/100 g
Zsírtartalom: 1,7 g/100 g
Omega-3:

Környezet: Sósvízi környezet 20-1050 méter mélységig.

Előfordulása:

Norvégiától a Földközi-tengerig, Spanyolország, Portugália, Franciaország, Olaszország, Anglia, Írország.

Leírása:

Átlagosan 40-60 cm nagyságúra megnövő hal. Teste hosszúkás, feje nagy, szájában félelmetes tűszerű fogak. A test színe a szürkésbarnától a szürkésfeketéig terjedhet. A szemei nagyok. A hát- és farok alatti úszói hosszúak, a törzsön és a faroknyélen végighúzódó.

Biológiája:

A leggyakrabban a 70-400 méter mélységű vizekben érzi jól magát, de találkoztak már vele 1000 méter mélységben is. Hosszú életű, akár elérheti a 20 éves kort is, ekkor már a test közel 1,5 m és a súlya 15 kg is lehet. Nappal a mélyebb rétegekben tartózkodik, éjszaka azonban rajokban vadászva a felszín közeléig felúszik. Szaporodása márciustól augusztusig tart elterjedési területtől függően. Apró szemű ikrája sok olajcseppet tartalmaz, ennek segítségével lebeg. Aktív ragadozó, táplálékai lehetnek a garnéláktól kezdve a kisebb méretű halakon keresztül a puhatestűek, polipok, tintahalak, de a saját fiatalabb ivadékai is.

ÉRDEKESSÉG

Az első európai hekkszállítmányok az 1980-as években érkeztek Magyarországra, és hamar közkedveltté vált ez a faj. Számos néven ismert (pl. csacsihal, tengeri csuka). Az európai hekk közeli unokatestvére az afrikai hekk (Merluccius copusis). Noha nekünk, magyaroknak nincs tengerünk, szerencsénkre a fehérhúsú halak egyik legfinomabbika kerül nálunk forgalomba, hiszen a hekk húsa az egyik legjobb állagú, legsokoldalúbban elkészíthető. Az európai hekknek van egy távoli unokatestvére is, a neve hoki, azaz blue hake, és kizárólag Új-Zéland vizeiben él. Lehet, hogy Új-Zéland messze van, és lehet, hogy nem találkoztunk ezzel a hallal a halkereskedések hűtőpultjaiban, mégis jól ismerjük és szeretjük. Hogy miért? Mert nap mint nap fogyasztjuk, hiszen a gyermekeink kedvenc halas szendvicse, a „Filet of fi sh” kizárólag ebből a halból készül a McDonalds gyorséttermi lánc üzleteiben.

 

 

Forrás:

Szabó Péter – Hoitsy György: Halak és halételek, Corvina könyvkiadó, 2011

 www.corvinakiado.hu